تبلیغات
هرچی بخوای(دانلود رایگان) - آموزش فتوشاپ(قسمت اول)
 
هرچی بخوای(دانلود رایگان)
آموزش فارسی نرم افزار ها،دانلود موزیك های جدید،موزیك های شما به صورت رایگان
                                                        
درباره وبلاگ

دانلود رایگان
آموزش نرم افزار های فارسی موزیك
مدیر وبلاگ : ali b2
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 18 آذر 1390 :: نویسنده : ali b2
خوب دوستان با نام خدا اولین پست آموزش طراحی در فتوشاپ رو شروع می کنیم . اول باید با ابزار فتوشاپ آشنا بشین :

ابزار انتخاب در فتوشاپ :

خوب دوستان با نام خدا اولین پست آموزش طراحی در فتوشاپ رو شروع می کنیم . اول باید با ابزار فتوشاپ آشنا بشین :

ابزار انتخاب در فتوشاپ :

 

  Rectangular Marquee Tool : جهت انتخاب كردن مربع و یا مستطیل شكل و چهار گوش استفاده می شود ، اگر هنگام درگ كردن دكمه Shift را بگیریم می توان به شكل مربع انتخاب را انجام داد و گرنه به هر صورت چهار گوش مستطیلی می شود عمل انتخاب را انجام داد .

 

  Eliptical Marquee Tool : جهت انتخاب به شكل بیضی عمودی و افقی استفاده می شود كه اگر در هنگام درگ كردن دكمه Shift را بگیریم می توان به شكل دایره كامل عمل انتخاب را انجام داد .

 

  Single Row Marquee Tool : جهت انتخاب یك خط افقی از پیكسل های یك تصویر استفاده می شود .

 

  Single Column Marquee Tool : جهت انتخاب یك خط عمودی از پیكسل ها ی یك تصویر استفاده می شود .

 

  Lasso Tool : جهت انتخاب محدوده ای از تصویر به صورت آزاد استفاده می شود و با حركت ماوس به هر جهت می توان انتخاب دلخواه را انجام داد .

 

   Polygonal Lasso Tool : جهت انتخاب محدوده ای از تصویر استفاده می شود كه بر خلاف ابزار Lasso نمی توان با هر زاویه دلخواه عمل انتخاب را انجام داد و فقط به صورت خطوط شكسته عمل انتخاب را می توان انجام داد، با گرفتن همزمان كلید Shift می توان به صورت یك خط راست و با لا یا پایین بردن ماوس می توان با خطوط با زاویه 45 درجه و 90 درجه انتخاب را انجام داد .

 

   Magnetic Lasso Tool : جهت انتخاب یك محدوده با توجه به تفاوت رنگ موجود بین دو محدوده استفاده می شود و با درگ كردن بین دو رنگ مثلاً دو رنگ متضاد سفید و سیاه با نزدیك كردن به محدوده رنگ سیاه مثل آهنربا به محدوده رنگ سیاه می چسبد و با این دستور می توان دو محدوده رنگ با تضاد رنگ زیاد را انتخاب كرد .

 

   Magic Wand Tool : كه به عصای جادوئی معروف می باشد ، با این ابزار می توان با انتخاب یك پیكسل از یك رنگ تمام رنگهای نزدیك به این محدوده را انتخاب كرد كه با استفاده از تنظیمات موجود در قسمت تنظیمات میتوان انتخاب دقیقی داشت .


نكته : با استفاده از دگمه Shift بعد از انتخاب یك محدوده می توان با نگه داشتن این دكمه محدوده دیگری را نیز به همان محدوده انتخاب شده اول اضافه كرد و با گرفتن دكمه Alt می توان قسمتی از محدوده انتخاب شده قبل را از آن كم كرد .
 

نكته: اگر در هنگام درگ كردن هر كدام از این ابزارها كلید Space را نگهداریم می توانیم محدوده انتخاب شده را با حركت ماوس جابجا كنیم .

 

بقیه ابزار در فتوشاپ :

 

  Move Tool : جهت جابجائی اشكال و مواد موجود در بوم استفاده می شود .

 

  Crop Tool : جهت خذف كردن اضافات لایه ها كه از بوم كار ما بیرون زده استفاده می شود با درگ كردن این ابزار روی صفحه قسمت سفید شده باقی خواهد ماند و قیمت خاكستری حذف خواهد شد با اهرم های موجود در اطراف محدوده انتخاب شده می توان اندازه محدوده را تغییر داد .

 

  Slice Tool : جهت قرار دادن عكس در یك سایت اینترنتی و برای راحتر بالا آمدن تصویر در اینترنت تصویر مورد نظر را با این دستور به قسمت های دلخواه تقسیم می كنیم و در هنگام ذخیره تصویر برای وب هر قسمت به طور جداگانه یك فایل خواهد شد یعنی یك تصویر با 4 اسلایس به 4 فایل تقسیم خواهد شد مانند پازل .

 

  Healing Brush Tool : با ا

ستفاده از این ابزار و با گرفتن كلید Alt از یك قسمت از تصویر نمونه برداشته می شود و در هر كجا از تصویر اگر ما عمل كلیك و درگ ماوس را انجام دهیم همان قسمت انتخاب شده اول روی قسمتی كه ماوس روی آن است ریخته می شود با توجه به رنگ قسمت درگ شده مثلاً اگر من نمونه ای از یك سیب را انتخاب كنم و بعد روی یك قسمت سفید درگ كنم سیب به رنگ سفید در قسمتی كه ماوس را درگ می كنم ریخته می شود .

 

   Patch Tool : با استفاده از این دستور می توان تصویری از یك محدوده را روی محدوده انتخاب شده انداخت كه تصویر انتخاب شده نه با رنگ خود بلكه با رنگ قسمت انتخاب شده تلفیق شده و یك رنگ متناسب و میانگین دو قسمت را می گیرد ، به عنوان مثال با این ابزار انتخابی روی یك قسمت آبی از تصویر را انتخاب می كنیم سپس با درگ كردن این قسمت مثلاً روی صورت یك گربه سیاه و ول كردن كلید ماوس صورت سیاه گربه روی قسمت آبی نه به رنگ سیاه بلكه به رنگی بین رنگ آبی و سیاه ظاهر می شود .

 

   Color Replacement Tool : با استفاده از این ابزار رنگ یك قسمت را می توان روی یك تصویر دیگر ریخت با توجه به اینكه تصویر زیری به عنوان مثال موهای یك انسان كه به رنگ سیاه است رنگ قسمت انتخاب شده را به خود می گیرد ، با این دستور می توان با كمی دقت تغییر رنگ مو و قسمتهای مختلف لباس و ... را انجام داد .

 

  Brush Tool : این ابزار دقیقن مانند یك قلم رنگ كار می كند، شما می توانید با انتخاب رنگ دلخواه از قسمت رنگ Foreground روی بوم خود به هر شكل دلخواه نقاشی كنید، شما می توانید با تغییر فیلد تنظیمات این ابزار سختی و نرمی و سطح مقطع قلم خود را تغییر دهید .

 

  Pencil Tool : مانند ابزار Brush عمل می كند و می توان مقاطعی مانند نوك مداد را داشت .

 

  Clone Stamp Tool : تقریباً مانند ابزار Healing Brush عمل می كند با این تفاوت كه قسمت انتخاب شده با فشار كلید Alt به طور كاملاً دقیق و به رنگ خود آن قسمت روی قسمت جدید ریخته می شود و مانند یك مهر ژلاتینی عمل می كند .

 

   Pattern Stamp Tool : مانند دستور Stamp عمل می كند با این تفاوت كه شما با این دستور پترنها و موادی كه قبلاً به صورت پیشفرض در فتوشاپ وجود دارند روی هر قسمتی كه كلیك شود ریخته می شود مثلاً بافتهای مختلفی مانند آجر، سنگ و ... كه شما خودتان می توانید با دستور Define Pattern از منوی Edit هر كدام از طرحهایی خود را به صورت بافت در آورده و با این دستور روی قسمتهای دلخواه بریزید .

 

  History Brush Tool : با این ابزار و با كلیك كردن روی هر محدوده ای كه از زمان باز كردن فایل روی آن تغییرات داده اید را به حالت قبل بر می گرداند و فایل را به حالت اول باز می گرداند .

 

  Art History Brush Tool : با استفاده از این ابزار و استفاده از Style های مختلف آن در قسمت تنظیمات این دستور می توانید با كشیدن این قلم روی تصویر و عكس خود به كار خود حالت های مختلف هنری مانند آبگونه شدن تصاویر و شیشه ای شدن و... بدهید.


  سعی کردیم در این مطلب شما رو با ابزار فتوشاپ و کاربرد هر کدوم آشنا کنیم . در آموزش های بعدی شروع به طراحی می کنیم .

نوع مطلب : نرم افزاری، 
برچسب ها :